clearwater

      tamsie.net . . .        . . .     EMAIL    

Schedule for Saturday June 20, 2009.

HUDSON STAGE
7:00pm ... Susan Tedeschi
4:45pm ... Richie Havens
2:45pm ... Old Crow Medicine Show
12:45pm ... Alejandro Escovedo
11:00am ... Pete Seeger and the Kids from Room 12

RAINBOW STAGE
6:45pm ... Dr. Dog
5:00pm ... A.C. Newman
3:30pm ... Allison Moorer
2:00pm ... Tao Rodriguez-Seeger
12:30pm ... Mike & Ruthy
11:00am ... Jennie Arnau

DANCE TENT
6:00pm ... "The Waltz Hour" - Jay Ungar and Molly Mason
4:00pm ... Mike & Ruthy with Family and Friends
2:00pm ... The Vanaver Caravan
12:00pm ... Big Band Sound
10:15am ... ReadNex Poetry Squad

CIRCLE OF SONG
6:15pm ... "Hudson River Songs" - Dan Einbender
5:30pm ... "Revival Pop" - Linda Richards
4:45pm ... "Uke Can Do It" - Donna Nestler, Evy Mayer, Edukated Fleas
4:00pm ... "Rounds Galore and More Singers"
3:00pm ... Arm-of-the-Sea Theater
1:00pm ... Circle of Gospel

12:00pm ... Rick Nestler
11:15am ... "Sisters in Song" - Melissa Ortquist, Sarah Underhill
10:30am ... "Open Shanty Sing" - with Jan Christensen

FAMILY STAGE
6:30pm ... Dog on Fleas
5:40pm ... Rik Palieri
4:30pm ... Hudson River Playback Theater
3:20pm ... The Kids from Room 12
2:30pm ... Story Laurie & Ira McIntosh
1:40pm ... The Hudson River Ramblers
12:50pm ... Paul Richmond & Friends
12:00pm ... Grenadilla
10:30am ... Walkabout Clearwater Chorus

STORY GROVE
6:30pm ... "Tales a-Flowin" - Bates, Forest, Leaf Arrow, Kessel, Koram, Kruk, Storycrafters
6:00pm ... Walkabout Clearwater Chorus
5:30pm ... Jonathan Kruk
4:30pm ... "World Story Traditions" - Kessel, Arrow, Koram
3:45pm ... Baba Jamal Koram
3:15pm ... Davis Bates
2:15pm ... "Stories from Planet Earth" - Hudson River Playback Theater
1:30pm ... Louise Omoto Kessel
12:30pm ... "Animals & Nature" - Bates, Forest, Kruk
12:00pm ... Leaf Arrow Storytellers
10:30am ... "First Wave" - Bates, Forest, Leaf Arrow, Kessel, Koram, Kruk, Storycrafters
Schedule for Sunday June 21, 2009


HUDSON STAGE 7:00pm ... Arlo Guthrie
4:45pm ... Taj Mahal
2:45pm ... Grace Potter & the Nocturnals
12:45pm ... Tao Rodriguez-Seeger
11:00am ... The Persuasions

RAINBOW STAGE 5:15pm ... Elvis Perkins in Dearland
3:30pm ... Pete Seeger & Tao Rodriguez-Seeger and Friends
2:00pm ... Cornmeal
12:30pm ... Jay Ungar & Molly Mason Family Band
11:00am ... Sleepy Hollow String Band

DANCE TENT
6:00pm ... Manchado
4:00pm ... MacTalla Mór
2:00pm ... Caravan of Thieves
12:00pm ... Cliffsidepush
10:15am ... (To Be Announced)

CIRCLE OF SONG 5:45pm ... Hudson River Sloop Singers Reunion
5:00pm ... Work o' the Weavers
4:15pm ... "Songs from the Road" - Rik Palieri
3:30pm ... "Jug Band Jam" - Dirty Stay Out Skifflers
2:45pm ... "Songs of Peace & Justice" - Gillen & Turk, Hope Machine
2:00pm ... Walkabout Clearwater Chorus
1:15pm ... "The Irish in Me" - Rick Nestler, Stout, Terry Sullivan
11:45am ... Open Round Robin Hootenanny Song Circle
11:00am ... "Songs of the Sea" - Stout

FAMILY STAGE
5:30pm ... Kenny Young & the Eggplants
4:30pm ... Something to Say Café
2:50pm ... Louis Omoto Kessel, Baba Jamal Koram
2:00pm ... The Ebony Hillbillies
1:10pm ... Roger the Jester
12:20pm ... Dan Einbender
11:30am ... Elizabeth Mitchell & You Are My Flower
10:40am ... Ratboy Jr.

STORY GROVE
5:30pm ... "One More Story For The Road" - Forest, Kessel, Koram, Smith, Storycrafters
4:45pm ... Storycrafters
3:00pm ... Roger the Jester
2:00pm ... "Musical Stories" - Forest, Kelly, Storycrafters
1:15pm ... Heather Forest
12:15pm ... "Guffaws, Chuckles, & Grins" - Kessel, Koram, Storycrafters
11:45am ... Joy Kelly
10:30am ... "Stories of Spirit & Heart" - Forest, Kessel, Koram, Smith, Storycrafters



Pixels